664 953 853
21 września zakończył się XV Krajowy Konkurs Energetyczny, którego organizację wspierało Stowarzyszenie ds.Rozliczania Energii.
Informację o zakończeniu XV KKE 2023 i jego laureatach znajdziesz tutaj >>>
Pismo Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP i odpowiedź Departamentu Ciepłownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie instalowania podzielników kosztów oraz sankcji określonych art. 56 ust. 1 pkt 6a ustawy Prawo energetyczne.
Zakończył się XIV Krajowy Konkurs Energetyczny, którego organizację wspierało Stowarzyszenie ds.Rozliczania Energii.
Informację o zakończeniu XIV KKE 2022 i jego laureatach znajdziesz tutaj >>>
Rada Ministrów uchwałą Nr 23/2022 przyjęła, przygotowaną w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Długoterminową Strategię Renowacji Budynków ( DSRB ). Dokument określa niezbędne działania mające doprowadzić do wysokiej efektywności energetycznej całego zasobu budowlanego. Dokument może być pomocny min. zarządcom budynków wielolokalowych planujących renowację takich budynków. W dokumencie docenione zostało także znaczenie wprowadzonych w 2021 r. zmian w ustawie Prawo energetyczne, w zakresie obowiązku opomiarowania budynków i lokali oraz rozliczania kosztów ciepła według indywidualnego zużycia w lokalach użytkowników.
Więcej informacji tutaj >>>
Ze Strategią można zapoznać się tutaj >>>
Z tekstem wywiadu można zapoznać się tutaj >>>
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii dokonało zmiany na funkcji prezesa Zarządu. Obowiązki prezesa Zarządu przejął dr Michał Kozak. Dotychczasowy prezes Zarządu dr Kazimierz Dudziński został członkiem Zarządu – doradcą prezesa.
Zakończona została procedura legislacyjna dotycząca implementacji Dyrektywy 2018/2002/UE - w Ustawie o zmianie ustawy o efektywności energetycznej oraz niektórych innych ustaw. W tej ustawie zmienione zostały także przepisy art. 45a ustawy Prawo energetyczne, w wyniku implementacji art. 9a – 11a w/w dyrektywy. W dniu 20 kwietnia 2021 r. Sejm po rozpatrzeniu poprawek Senatu ustawę uchwalił; w dniu 26 kwietnia 2021 Prezydent RP ustawę podpisał. W dniu 7 maja 2021 r. ustawa została opublikowana w Dz. U. 2021 poz. 868; wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania.
Więcej informacji znajdziesz tutaj >>>
Ustawa dostępna na stronie: https://isap.sejm.gov.pl/
Wyciąg z ustawy w części dotyczącej zmian w art. 45a ustawy Prawo energetyczne tutaj >>>
Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii wspiera – jako Partner – organizację XIII Krajowego Konkursu Energetycznego. Zachęcamy młodzież, pasjonującą się energetyką i ekologią do startu w Konkursie i zaprezentowania swoich pomysłów na zasadach określonych w regulamine.
Informację o XIII KKE znajdziesz tutaj >>>
Regulamin Konkursu dostępny tutaj >>>
Plakat promujący Konkurs znajdziesz tutaj >>>
Na etapie rządowym zakończone zostały prace nad implementacją dyrektywy 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej. Implementujący postanowienia w/w dyrektywy ostatni projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej z 8 lutego 2021 r. zmieniający także przepisy art. 45a ustawy Prawo energetyczne, jest w tym zakresie zdecydowanie odmienny pierwszego projektu z sierpnia br. Przepisy dotyczące rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych uwzględniają wiele postulatów zarządców budynków i użytkowników lokali. Zostały także uwzględnione uwagi Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii. Projekt ustawy zawiera także upoważnienie właściwego ministra do wydania rozporządzenia regulującego niektóre zagadnienia dotyczące instalowania urządzeń oraz rozliczania kosztów ciepła. Powinno to ułatwić zarządcom budynków właściwe stosowanie przepisów. Natomiast firmy świadczące przedmiotowe usługi będą musiały dostosować się do nowych, zwiększonych wymagań wobec systemów rozliczeń.
W dniu 19 lutego 2021 r. projekt ustawy skierowany został do Sejmu a w dniu 24 lutego odbyło się pierwsze czytanie. Projekt ustawy został skierowany do Komisji Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, która ma przedstawić sprawozdanie w terminie do 16 marca 2021 r.
Z projektem ustawy ( druk sejmowy 957 ) można zapoznać na stronie: www.legislacja.rcl.gov.pl
Dla potrzeb działalności statutowej Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, opracowany został tzw. „tekst jednolity” uwzględniający obowiązujące przepisy art. 45a ustawy Prawo energetyczne oraz przepisy zmienione projektem w/w ustawy.
Z tekstem można zapoznać się tutaj: >>>
W Ministerstwie Klimatu zakończone zostały prace dotyczące implementacji Dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej. Opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetycznej ( UC41 ), implementuje także postanowienia tej dyrektywy zapisane w art. 9-11 oraz Załączniku VIIa, dotyczące rozliczania kosztów ciepła w budynkach mieszkalnych wielolokalowych. Zmiana dotyczy przepisów art. 45a ustawy Prawo energetyczne.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: >>>
Z projektem ustawy UC41 ( wyciąg ) można zapoznać się tutaj: >>>
W nawiązaniu do wcześniejszych komunikatów informujemy: pomimo pandemii koronawirusa, trwają prace nad implementacją dyrektywy 2018/2002 zmieniającą dyrektywę 2012.27/UE, do przepisów krajowych. Z uwagi na kolejne zmiany organizacyjne w resortach, aktualnie dział energia jest w strukturze Ministerstwa Klimatu. W tym resorcie kontynuowane są prace nad nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej, w której min. będzie znowelizowany art. 45a ustawy Prawo energetyczne.
Więcej informacji w: Status wdrożenia Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2018/2002 z dnia 11.12.2018 roku zmieniającą dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej.
Z tekstem można zapoznać się tutaj >>>
Niektórzy zarządcy budynków mieszkalnych wielolokalowych w kierowanych do nas pytaniach , wyrażają wątpliwości odnośnie obowiązku opracowywania oraz stosowania regulaminu rozliczania kosztów ciepła w takich budynkach. Na przykład, czy dotyczy to także przypadku, kiedy koszty ogrzewania rozlicza się ryczałtowo – w odniesieniu do powierzchni mieszkania. Pytania dotyczą także zakresu stosowania regulaminu; czy ma mieć charakter „zamknięty”, to znaczy, że powinien zawierać wszystkie zasady podziału kosztów ciepła. Jeśli tak, to jakie są podstawy takiego założenia; czy wynika to z obowiązujących przepisów?
Odpowiedź na wymienione pytania została zawarta w OPINII Nr 13 – zobacz tutaj >>>
W nawiązaniu do komunikatu z dnia 18.04.2019 r. informujemy, że w Departamencie Elektroenergetyki i Ciepłownictwa Ministerstwa Aktywów Państwowych trwają prace nad nowelizacją Ustawy o efektywności energetycznej z 20 maja 2016r.
Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że nowelizacja tej ustawy obejmie także ( podobnie jak w 2016 roku ), zmiany w art. 45a ustawy Prawo energetyczne. Przypominamy, że znowelizowana w grudniu 2018 r. dyrektywa 2012/27/UE zawiera wiele przepisów szczegółowych, dotyczących rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych. Dyrektywa ustala także termin dostosowania przepisów krajowych do 25.06.2020 r. Dotychczas resort nie udostępnił projektu nowelizacji w ramach konsultacji społecznych.
Zainteresowanych postanowieniami dyrektywy z 11 grudnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej, zapraszamy do
- zapoznania się z tekstem dyrektywy nowelizującej: www.irkom.org.pl/przepisy (sekcja inne)
- omówieniem postanowień tej dyrektywy: www.irkom.org.pl/artykuly
- opinią Nr 12: www.irkom.org.pl/opinie
Wspieramy kolejną, XII edycję organizowanego dla młodzieży Krajowego Konkursu Energetycznego 2020. Jesteśmy jednym z Partnerów Konkursu. Szczegóły konkursu organizatorzy podają na stronie: swiadomiklimatu.pl
Opublikowano plakat konkursu: WSZYSTKO ZALEŻY OD ENERGII.
Tekst plakatu znajdziesz tutaj: >>>
Dotychczasowy prezes Zarządu Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, Pan dr inż. Krzysztof Wilbik, z dniem 31 grudnia 2019 r. złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków funkcję prezesa zarządu powierzyło Panu Kazimierzowi Dudzińskiemu. Dokonano także innych zmian personalnych w zarządzie tej organizacji.
Dane adresowe i kontaktowe pozostają bez zmian.
Uprzejmie informujemy, że zmieniony został numer bankowy naszej organizacji.
Aktualne konto bankowe: ALIOR BANK – Centrala; Warszawa ul. Łopuszańska 38D.
Nr konta: 28 2490 0005 0000 4530 6108 6395.
Po opublikowaniu na naszej stronie tekstu dyrektywy z 11 grudnia 2018 r. nowelizującej dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej, wielu zarządców budynków a także użytkowników lokali zwraca się o informację czy i kiedy jej nowe postanowienia będą obowiązywać w Polsce. Przedmiotowe prace w Ministerstwie Energii są na etapie początkowym; o wynikach będziemy informować w kolejnych komunikatach.
Z OPINIĄ Nr 12 – o aktualnym stanie prac można zapoznać się tutaj >>>
Podzielniki kosztów ogrzewania montowane na grzejnikach, przeznaczone są do rejestracji emisji ciepła przez te grzejniki a ich wskazania wykorzystywane są w systemie rozliczeń kosztów ogrzewania lokali w budynkach wielolokalowych. Są to urządzenia wskaźnikowe – nie są przyrządami pomiarowymi co jednoznacznie wynika z Normy PN-EN 834: 1999; 2013-12. Pomimo tego, w niektórych środowiskach podejmowane są próby traktowania jednostki wskazywanej wartości zużycia przez podzielnik jako wartości 1 kWh w rozliczeniu kosztów ogrzewania.
Z naszą opinią w tej sprawie można zapoznać się tutaj >>>
Złożoną do Sejmu, w styczniu 2018 r. petycję w sprawie zmiany art. 45a ustawy Prawo energetyczne, w zakresie zasad rozliczania kosztów ciepła do budynków wielolokalowych, rozpatrywała Komisja do Spraw Petycji. Na stronie Sejmu: www.sejm.gov.pl / petycje, dostępny jest „Pełny zapis przebiegu posiedzenia Komisji do Spraw Petycji Nr 136 z dnia 5 czerwca 2018 roku”. Przebieg posiedzenia tej Komisji może interesować zarządców budynków a także użytkowników lokali; dlatego w celu ułatwienia zapoznania się z jego treścią, zamieszczamy ten ciekawy materiał także na naszej stronie.
Z tekstem dokumentu można zapoznać się tutaj >>>
Nowa zakładka "Opinie"
Obowiązujące od 1. października 2016 r. znowelizowane przepisy art. 45a ustawy Prawo energetyczne, nie regulują wielu istotnych zagadnień, co zarządcom budynków wielolokalowych utrudnia racjonalne zarządzanie energią w takich budynkach a w szczególności opracowywanie poprawnych regulaminów rozliczeń kosztów ogrzewania. Resort Energii – nie uwzględnia kierowanych do niego wniosków i próśb wielu środowisk – nie wydał żadnej opinii ani innego materiału pomocniczego, odnośnie praktycznego stosowania tych przepisów. Perspektywa wydania nowych, poprawnych przepisów wydaje się odległa. W tych warunkach wielu zarządców budynków oraz użytkowników lokali zwraca się do naszego stowarzyszenia o informacje i pomoc w rozwiązaniu ich problemów z tego zakresu. Biorąc powyższe pod uwagę postanowiliśmy na naszej stronie dodać zakładkę „opinie”, pod którą będą zamieszczane propozycje sposobu rozwiązania podstawowych problemów z zakresu rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych.
Niektóre problemy zarządców z poprawnym rozliczaniem kosztów ogrzewania
Od 1. października 2016 r. obowiązują przepisy znowelizowanego art. 45a ustawy Prawo energetyczne, które zarządcom budynków utrudniają poprawne rozliczanie kosztów ogrzewania. Na przykład w ust. 9, pkt 2), lit. a) zapisano, żeby wybrana metoda rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale w budynku uwzględniała „…. Ilość ciepła dostarczonego do lokalu z pionów grzewczych lub przenikania między lokalami oszacowanego w szczególności na podstawie rejestracji temperatury powietrza w lokalu, jeżeli jest to możliwe i ekonomicznie uzasadnione”.
3 posiedzenie Grupy Roboczej
W dniu 1 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Energii ( w Departamencie Energii Odnawialnej ) odbyło się kolejne – trzecie - posiedzenie Grupy Roboczej, która powołana została w celu przygotowania koncepcji kompleksowego uregulowania rozliczania kosztów zużycia ciepła w budynkach mieszkalnych wielolokalowych. W Agendzie posiedzenia zapisano, że będzie dyskusja nad zmianami art. 45a ustawy Prawo energetyczne, oraz przedstawienie propozycji regulaminów. Po tym posiedzeniu zasadne jest pytanie: Czy Resort Energii rzeczywiście zamierza właściwie implementować postanowienia art. 9 – 11 Dyrektywy 2012/27/UE i tym samym przygotować odpowiednie przepisy ?
Więcej informacji tutaj >>>
Finał IX Krajowego Konkursu Energetycznego
Wybrane zdjęcia z imprezy:
Drugie posiedzenie Grupy Roboczej w Ministerstwie Energii
W dniu 10 maja br. w Ministerstwie Energii odbyło się drugie posiedzenie Grupy Roboczej, która ma przygotować założenia do nowelizacji przepisów w zakresie rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych. Nastąpiły zmiany organizacyjne w Resorcie Energii: „sprawy energii cieplnej”, przenoszone są aktualnie z Departamentu Energetyki do Departamentu Energii Odnawialnej w tym resorcie, o czym poinformował członków Grupy, otwierający posiedzenie p. Andrzej Kaźmierski – dyrektor tego Departamentu.
Na posiedzeniu Grupy analizowane były niektóre zagadnienia techniczne, dotyczące rozliczania kosztów ogrzewania. Organizatorzy opracowali tzw. „Zestawienie kluczowych problemów …. „ grupując je w sześciu działach. Na tej podstawie mają zostać opracowane wstępne projekty stosownych zapisów do ustawy Prawo energetyczne oraz do rozporządzenia wykonawczego. Kolejne posiedzenie Grupy planowane jest na październik / listopad 2017 r.
WYTYCZNE KOMISJI EUROPEJSKIEJ PO KONFERENCJACH Empirica
Po zakończeniu cyklu konferencji na temat wdrożenia niektórych postanowień Dyrektywy 2012/27/UE, firma Empirica, wykonała dla Komisji Europejskiej nową wersję dokumentu "Szczegółowe wytyczne dla pomiarów energii cieplnej w budynkach wielolokalowych (implementacja artykułów 9-11 Dyrektywy 2012/27/EU w sprawie efektywności energetycznej)".
Przypominamy, że jedna z tych konferencji odbyła się w listopadzie 2016 roku w Warszawie.
Z informacją otrzymaną od firmy Empirica można zapoznać się tutaj >>>
MINISTERSTWO ENERGII NAPRAWIA WADLIWE PRZEPISY !
W Ministerstwie Energii powołana została Grupa Robocza, która ma dokonać analizy obowiązujących przepisów w zakresie rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych oraz opracować propozycje niezbędnych zmian w obowiązujących przepisach. Do Grupy zaproszeni zostali min. przedstawiciele Ministra Infrastruktury i Budownictwa oraz niektórych uczelni technicznych i stowarzyszeń. Do pracy w Grupie zaproszone zostało także Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii.
W dniu 1 lutego 2017 r. w Departamencie Energetyki tego Resortu, odbyło się pierwsze posiedzenie powołanej Grupy Roboczej.
Ponieważ problem rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych interesuje wszystkich zarządców takich budynków, o pracach Grupy będziemy informować sukcesywnie.
KOLEJNE MATERIAŁY Z KONFERENCJI EMPIRICA
Przedstawiamy kolejny materiał z międzynarodowej konferencji firmy Empirica zorganizowanej w Warszawie, na zlecenie Komisji Europejskiej. Przypominamy, że dotyczyła ona efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych. Referaty ( prezentacje ) przedstawili uczestnicy z pięciu krajów Europy Wschodniej, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Energii, EVVE, wyższych uczelni, firm rozliczających koszty ciepła, spółdzielni mieszkaniowych.
Zarządców budynków oraz innych odbiorców ciepła może zainteresować prezentacja Pana Sylwestra Pokorskiego ze Spółdzielni Mieszkaniowej Bawełna z Łodzi, który przedstawił, udokumentowane w okresie wieloletnim, efekty rozliczania kosztów ogrzewania według zarejestrowanego zużycia.
Z prezentacją można zapoznać się tutaj >>>
MATERIAŁY Z KONFERENCJI EMPIRICA
Na zorganizowanej w Warszawie dniu 14 listopada 2016 r., przez firmę Empirica, na zlecenie Komisji Europejskiej międzynarodowej konferencji na temat efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych, referaty ( prezentacje ) przedstawili uczestnicy z pięciu krajów Europy Wschodniej, przedstawiciele Komisji Europejskiej, Ministerstwa Energii, EVVE, wyższych uczelni, firm rozliczających koszty ciepła, spółdzielni mieszkaniowych. Na tle tych informacji, Polska wyraźnie odstaje od tych krajów w zakresie poprawnej implementacji art. 9 – 11 Dyrektywy 2012/27/UE.
Jest to nie zrozumiałe, jeśli porównać sposób implementacji w/w postanowień dyrektywy w polskiej ustawie o efektywności energetycznej z dnia 20. maja br. chociażby do danych, przedstawionych na tej konferencji przez dr inż. Tomasza Cholewę z Politechniki Lubelskiej.
Z w/w prezentacją ( w języku angielskim ) można zapoznać się tutaj >>>
Przypominamy, że więcej informacji z ciekawych badań na Politechnice Lubelskiej o efektach termomodernizacji oraz rozliczaniu kosztów ogrzewania według zużycia, zainteresowani znajdą w książce: Racjonalizacja zużycia energii w budownictwie mieszkaniowym. Książka do nabycia u Wydawcy: Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, 02-674 Warszawa, ul. Marynarska 14; tel. fax 22-843 77 71; e-mail: redakcja@informacjainstal.com.pl
WAŻNA KONFERENCJA W WARSZAWIE
W dniu 14.11.2016 r. międzynarodowa firma badawcza i konsultingowa: Empirica, na zlecenie Komisji Europejskiej, organizuje w Warszawie warsztaty regionalne pt. Cost Efficiency of Consumption-Based Cost Allocation and Consumption Information for Heating, Cooling and Hot Water in Eastern Countries of the EU ( Efektywność energetyczna dla alokacji kosztów opartych na zużyciu oraz informacja o zużyciu dla ogrzewania, chłodzenia oraz ciepłej wody w krajach Europy Wschodniej w UE ).
Jest to już piąty z serii regionalnych warsztatów prowadzonych w tym roku w Europie. Jest to forum dyskusyjne jak najlepiej zmierzać w kierunku implementacji DEE oraz jak uwzględnić problemy w tym zakresie zgłaszane przez zainteresowanych.
Osoby zainteresowane znajdą dodatkowe informacje oraz możliwość rejestracji tutaj >>>
http://mbic.eu/workshops/east-workshop.html
http://mbic.eu/workshops/pre-registration-eastern-europe.html
Ważny i ciekawy poradnik MIB
POPRAWKI ZGŁOSZONE W KOMISJACH W SEJMIE ORAZ W SENACIE
Polscy naukowcy o wynikach badań nad racjonalizacją zużycia energii w budynkach mieszkalnych.
9 wrzesień 2016 r. Nowe przepisy w opinii fachowców
Znowelizowane przepisy art. 45a ustawy Prawo energetyczne, które zaczną obowiązywać od 1 października 2016 r. które miały implementować postanowienia art. 9-11 Dyrektywy 2012/27/UE budzą wiele kontrowersji. Potwierdzają to min. artykuły opublikowane w ostatnich miesiącach w czasopismach specjalistycznych ( Administrator; Instal ).
W miesięczniku INSTAL nr 7 – 8 / 2016 zamieszczony jest artykuł „Indywidualne rozliczanie kosztów ciepła według nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, art. 45a”. Autor: dr inż. Andrzej Mroczkowski.
Miesięcznik INSTAL, to specjalistyczne czasopismo dla szerokiego kręgu osób zajmujących się zawodowo min. instalacjami sanitarnymi. Ciekawe artykuły, znajdą tu dla siebie także zarządcy budynków.
Z tekstem w/w artykułu można zapoznać się tutaj >>>
Końcowy etap prac nad ustawą o efektywności energetycznej
Dla wszystkich odbiorców ciepła, zwłaszcza dla zarządców budynków wielolokalowych ważne mogą być informacje dotyczące końcowego etapu prac nad ustawą o efektywności energetycznej, jakie odbywały się w Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. W obradach tych Komisji uczestniczyli także przedstawiciele Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, którzy przedstawiali argumenty uzasadniające celowość poprawnej implementacji postanowień zawartych w postanowieniach art. 9 – 11 Dyrektywy 2012/27/UE.
Ze sprawozdaniem Komisji Sejmowej można zapoznać się tutaj >>>
Ze stenogramem obrad Komisji Sejmowej ( część pierwsza ) można zapoznać się tutaj >>>
Ze stenogramem obrad Komisji Sejmowej ( część druga ) można zapoznać się tutaj >>>
Ze stenogramem obrad Komisji Senackiej można zapoznać się tutaj >>>
Ustawa o efektywności energetycznej
W dniu 20 maja 2016 r. uchwalona została Ustawa o efektywności energetycznej. Ustawa ta, z dwuletnim opóźnieniem, implementuje do polskiego prawa Dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej. Zawiera także przepisy, które – według Ustawodawcy – dostosowują art. 45a do postanowień art. 9-11 Dyrektywy 2012/27/UE.
Zakres zmian w w/w ustawie przedstawiony został w opracowanym przez Biuro Legislacyjne Sejmu w dokumencie: MATERIAŁ PORÓWNAWCZY do ustawy z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej. W załączeniu wyciąg z tego dokumentu, dotyczący art. 45a ustawy Prawo energetyczne. Przedstawienie zakresu dokonanych zmian w art. 45a, w porównaniu z tekstem dotychczas obowiązującym, ułatwia zrozumienie istoty tej nowelizacji.
Według Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, zmiany dokonane w art. 45a nie stanowią implementacji postanowień zawartych w art. 9-11 Dyrektywy 2012/27/UE. Opinię w tym zakresie przedstawiamy w załączeniu.
Z tekstem dokumentu Biura Legislacyjnego można zapoznać się tutaj >>>
Z uwagami ogólnymi Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii można zapoznać się tutaj >>>
Z uwagami szczegółowymi Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii udział można zapoznać się tutaj >>>
Propozycja podziału kosztów ogrzewania w systemie rozliczeń
Sprawa podziału kosztów ogrzewania na tzw. koszty stałe oraz zmienne nie jest uregulowana przepisami, podobnie jak wiele innych istotnych zagadnień.
Na etapie opiniowania pierwszego projektu ustawy o efektywności energetycznej, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, przesłało do b. Ministerstwa Gospodarki min. propozycję podziału kosztów ogrzewania w systemie rozliczeń. Wówczas, w tym resorcie, rozważana była sprawa przygotowania rozporządzenia wykonawczego do ustawy implementującej postanowienia Dyrektywy 2012/27/UE.
Uchwalona w dniu 20 maja 2016 roku ustawa o efektywności energetycznej nie zawiera jednak przepisu o wydaniu odpowiedniego rozporządzenia wykonawczego.
Dla zarządców budynków pozostaje więc nadal do samodzielnego rozwiązywania wielu istotnych spraw związanych z rozliczaniem kosztów ogrzewania. Jednym z nich jest sprawa podziału kosztów ogrzewania, co powinno być odpowiednio zapisane w regulaminie rozliczeń. Załączona propozycja sposobu podziału tych kosztów może być pomocna w tym zakresie.
Z propozycją podziału kosztów ogrzewania można zapoznać się tutaj >>>
VIII Krajowy Konkurs Energetyczny 2016
Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, po raz kolejny, zostało zaproszone do udziału w Krajowym Konkursie Energetycznym, organizowanego pod hasłem: Wszystko zależy od energii.
Celem Konkursu jest min. upowszechnianie wśród młodzieży ponad gimnazjalnej, świadomości o możliwościach i konieczności ustawicznego pogłębiania wiedzy dotyczącej stanu aktualnego oraz przyszłości energetycznej i ekologicznej społeczeństwa. Konkurs ma także zainteresować młodzież racjonalnym zarządzaniem energią i środowiskiem.
Prezes Zarządu Stowarzyszenia dr inż. Krzysztof Wilbik został zaproszony grona Ambasadorów tegorocznego Konkursu.
Natomiast dr inż. Andrzej Mroczkowski został zaproszony do Jury Konkursu.
Zachęcamy podmioty działającej w obszarze energetyki i ochrony środowiska do wsparcia tej potrzebnej i ważnej idei.
Regulamin Konkursu oraz inne informacje znajdziesz tutaj >>>
RENEXPO Poland 2015
WIĘCEJ NIŻ ENERGIA
VII Krajowy Konkurs Energetyczny 2015
Zmiana Prezesa Zarządu Stowarzyszenia
Z dniem 1 kwietnia 2015 roku, po dziesięciu latach kierowania Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii, dr Kazimierz Dudziński przekazał obowiązki prezesa Zarządu Panu dr inż. Krzysztofowi Wilbikowi.
Dotychczasowy prezes został doradcą Zarządu Stowarzyszenia.
Zmianie uległy niektóre dane kontaktowe.
Kolejna wersja projektu Ustawy efektywności energetycznej
Resort Gospodarki przygotowuje kolejną wersję projektu Ustawy efektywności energetycznej, która powinna implementować także postanowienia zawarte w art. 9 – 11 Dyrektywy 2012/27/UE. Pierwszy projekt tej ustawy, nie zawiera przepisów, które poprawiałyby obecne, wadliwe regulacje; nie stwarza warunków dla poprawnego rozliczania kosztów ogrzewania w budynkach wielolokalowych. W ramach konsultacji społecznych, Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii zgłosiło do tego projektu, szereg istotnych uwag, przede wszystkim w interesie odbiorców ciepła jako konsumentów. Zgłoszone zostały uwagi ogólne, uwagi szczegółowe oraz projekt nowej treści obecnego art. 45a ustawy Prawo energetyczne. Odbiorcy ciepła w Polsce oczekują, że nowy projekt ustawy uwzględni także ich potrzeby a nie tylko interesy dostawcy ciepła – monopolisty na lokalnym rynku.
Europeizacja niemieckiego badania konsekwencji rozliczania według zużycia
Nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy, konsekwentnie wskazują na efekty – oszczędności, jakie możliwe są do uzyskania po wyposażeniu budynków mieszkalnych w urządzenia pomiarowe, umożliwiające rozliczanie kosztów ogrzewania według zarejestrowanego zużycia. Opublikowano kolejną analizę prof. Felsmanna z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie pt. >Europeizacja niemieckiego badania konsekwencji rozliczania według zużycia<. Opracowanie opiera się na wnioskach z licznych badań - nie tylko niemieckich, poświeconych oszczędności energii, które wynikają z rozliczania kosztów ogrzewania według zużycia.
Efektywność energetyczna w budownictwie – szanse i zagrożenia dla Polski
Konferencja Efektywność Energetyczna w Budownictwie – szanse i wyzwania dla Polski.
W dniu 19 września br., w Warszawie, w Centrum EXPO XXI odbędzie się konferencja EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA W BUDOWNICTWIE – SZANSE I WYZWANIA DLA POLSKI. Konferencję organizuje firma Zielona Strona Mocy. Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii zostało zaproszone do grona Partnerów Merytorycznych Konferencji. Na konferencji przedstawione zostaną także zagadnienia związane z implementacją postanowień zawartych w art. 9-11 Dyrektywy 2012/27/UE.
Zobacz zapowiedź prasową tej konferencji >>>
Więcej o konferencji na stronie: warsawbuild.energiajutra.eu
Właściwy stan techniczny instalacji ogrzewczych w budynku wielolokalowym
Na poprawność rozliczania kosztów ogrzewania, wpływa wiele czynników. Sprawą niedocenianą przez zarządców budynków jak też przez samych użytkowników lokali, jest stan techniczny instalacji i urządzeń grzewczych. Sprawa ta została przedstawiona w artykule: WŁAŚCIWY STAN TECHNICZNY INSTALACJI OGRZEWCZYCH W BUDYNKU WIELOLOKALOWYM JAKO WARUNEK POPRAWNEGO ROZLICZANIA KOSZTÓW CIEPŁA DO OGRZEWANIA.
Z tekstem artykułu zapoznać się można tutaj >>>
Artykuł w Gazecie Finansowej
W Gazecie Finansowej z lipca br. został opublikowany artykuł: CZY ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII ORAZ EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA MOGĄ WPŁYNĄĆ NA OGRANICZENIE IMPORTU ENERGII? W tekście wskazuje się także na znaczenie dla efektywności energetycznej, opomiarowania budynków wielolokalowych i lokali w takich budynkach oraz rozliczania kosztów ogrzewania według rzeczywistego zużycia stosownie do postanowień Dyrektywy 2012/27/UE.
Z tekstem artykułu zapoznać się można tutaj >>>
Propozycja dot. regulaminu rozliczania kosztów ogrzewania
Przy sporządzaniu regulaminu rozliczania kosztów ogrzewania, jednym z problemów jest ustalenie odpowiedniej proporcji podziału kosztów na tzw. koszty stałe oraz tzw. koszty zmienne. Obowiązujące przepisy prawa nie regulują tej sprawy, podobnie jak jeszcze wielu zagadnień ważnych dla zarządcy budynku jak też użytkownika lokalu. W tej sprawie, merytoryczne stanowisko zostało wypracowane min. na konferencjach naukowo – technicznych poświęconych racjonalnemu korzystaniu z ciepła w budynkach wielolokalowych. Wnioski w tej sprawie zostały przekazane min. do Ministerstwa Gospodarki, które przygotowuje przepisy implementujące Dyrektywę 2012/27/UE.
Z propozycją Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii można zapoznać się tutaj >>>
IV Forum dla Zarządców
Transmisja on-line z II Forum Gospodarki Niskoemisyjnej
Serdecznie zapraszamy na piątkową (21.03.2014) transmisję on-line z II Forum Gospodarki Niskoemisyjnej. Transmisję będzie można obejrzeć bezpośrednio na naszej stronie internetowej - tutaj>>>
Program II Forum Gospodarki Niskoemisyjnej
Organizatorzy II Forum Gospodarki Niskoemisyjnej opublikowali PROGRAM tego wydarzenia. W Sesji II dotyczącej budownictwa niskoemisyjnego i energetyki prosumenckiej, omówione będzie także zagadnienie efektywności energetycznej budynków istniejących poprzez rozliczanie kosztów ciepła według rzeczywistego zużycia. Z aktualnym PROGRAMEM FORUM zapoznać się można tutaj >>>
II Forum Gospodarki Niskoemisyjnej
Firma PROCESY INWESTYCYJNE, pod merytorycznym patronatem SPOŁECZNEJ RADY ds. ROZWOJU GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ w dniu 21 marca 2014 r. , w siedzibie Ministerstwa Gospodarki, organizuje II FORUM GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ.
SESJA II tego Forum, będzie poświęcona budownictwu niskoemisyjnemu. W ramach tej Sesji omawiane będą min. zagadnienia implementacji do polskiego prawa, postanowień tej dyrektywy w zakresie obowiązku opomiarowania oraz rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych według rzeczywistego zużycia.
Przedstawiciel Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii przedstawi min. wnioski z funkcjonowania w Polsce od ponad 20. lat systemów rozliczeń oraz wskaże na skalę nie wykorzystanego potencjału, jaki tkwi w nieopomiarowanych budynkach, w zakresie zmniejszenia zużycia energii oraz ograniczenia emisji CO2. Zaproponuje także zasadnicze kierunki działań zapobiegających marnotrawstwu energii w budynkach mieszkalnych.
Zaproszenie Organizatorów na II Forum możesz pobrać tutaj >>>
VI Krajowy Konkurs energetyczny
Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii jest Partnerem rozpoczynającego się VI KRAJOWEGO KONKURSU ENERGETYCZNEGO organizowanego pod hasłem: Inteligentne zarządzanie energią i środowiskiem.
Celem Konkursu jest min. upowszechnianie wśród młodzieży w wieku 17-23 lat, świadomości o możliwościach i konieczności ustawicznego pogłębiania wiedzy dotyczącej przyszłości energetycznej i ekologicznej społeczeństwa.
Zachęcamy podmioty działającej w obszarze energetyki i ochrony środowiska do wsparcia tej potrzebnej i ważnej idei.
Więcej informacji o Konkursie znajdziesz tutaj >>>
Nota wyjaśniająca do Dyrektywy 2012/27/UE
III FORUM dla Zarządców Publicznych
OPRACOWANIE DOT. OSZCZĘDNOŚCI ENERGETYCZNEJ W BUDYNKACH
DOKUMENT ROBOCZY DOT. ART. 9-11 DEE
Właściwe służby Komisji Europejskiej opracowały Dokument Roboczy dotyczący interpretacji postanowień zawartych w art. 9-11 oraz Załączniku VII Dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej. Dokument ten jest pomocny nie tylko dla organów administracji państwowej, które odpowiadają za właściwą implementację tych postanowień do przepisów polskiego prawa ale także stanowi ważną informację dla wszystkich odbiorców ciepła.
Z tekstem dokumentu można zapoznać się tutaj >>>
NOWA DYREKTYWA W SPRAWIE EFEKTYWNOŚCI ENERGETYCZNEJ
W dniu 11 września Parlament Europejski uchwalił a 4 października 2012 r. Rada UNII Europejskiej przyjęła Dyrektywę w sprawie efektywności energetycznej. Ponieważ budynki w Unii Europejskiej konsumują około 40% energii, dyrektywa wskazuje na możliwe oszczędności energii w tym sektorze, zwłaszcza tam, gdzie przy niskich nakładach można uzyskać znaczące efekty. Dyrektywa min. wprowadza powszechny obowiązek opomiarowania budynków wielolokalowych oraz lokali mieszkalnych i użytkowych w takich budynkach a także obowiązek indywidualnego rozliczania kosztów ciepła. Zobacz więcej tutaj.
NOWA WERSJA PORADNIKA
Użytkownicy lokali często zwracają się do naszego Stowarzyszenia z pytaniami, na które odpowiedź można znaleźć w poradniku dla użytkownika lokalu Jak korzystać z podzielników kosztów ogrzewania. Dla ułatwienia dostępu do tego poradnika, ponownie zamieszczamy jego treść, tym razem w pełnej szacie graficznej, taki, jaki można nabyć u Wydawcy.
Dokument można znaleźć tutaj.
REFERAT DOTYCZĄCY ROZLICZANIA KOSZTÓW OGRZEWANIA
Na konferencji Ekomilitaris 2011 w Zakopanem, mgr inż. Marek Płuciennik z Instytutu Techniki Budowlanej przedstawił referat Zagrożenie prawidłowości rozliczania kosztów ogrzewania w budynku wielolokalowym, spowodowane niewłaściwym doborem ciepłomierzy lokalowych, pełniących funkcję podzielników kosztów. Autor, na podstawie dokonanych obliczeń, ale także praktyki inżynierskiej udowadnia, że instalacja centralnego ogrzewania, pomimo tzw. poziomego rozprowadzenia, nie w każdym przypadku spełnia warunki do zastosowania ciepłomierzy lokalowych. Pozostaje więc zastosowanie nagrzejnikowych podzielników kosztów ogrzewania.
Referat znajduje się w materiałach konferencyjnych; można z nim zapoznać się także tutaj.
CIEKAWY ARTYKUŁ W CZASOPIŚMIE WENTYLACJA
W czasopiśmie Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja Nr 7-8/2011 opublikowany został artykuł Temperatura jako kryterium podziału kosztów ogrzewania. Autorzy udowadniają, że parametr temperatury nie powinien być brany pod uwagę przy rozliczaniu kosztów ogrzewania; w ten sposób rozlicza się koszty ciepła traconego, a nie dostarczonego przez instalację centralnego ogrzewania, jak stanowią przepisy Prawa energetycznego.
Z artykułem można zapoznać się na stronie cieplowent.pl.